Vítejte na stránkách vzdělávací agentury POCHOP.

Projektový den



Letos bychom naše aktivity chtěli směřovat do souboru výukových programů na míru jak pro školy, tak i školky. Čtyři lektoři se postarají o přípravu a průběh celého programového dopoledne, příp. celého dne. Aktivity s environmentální tématikou můžete vybírat z již osvědčených programů – Dravci a sovy, Noční dravci, E-liška, Lesní tajemství, Člověk a les (viz níže). Podle potřeb školy či školky vybereme témata, upřesníme detaily, časový průběh, typy aktivit atd., přizpůsobíme se prostředí i počtu žáků. Cena za projektové dny je individuální, záleží na celkovém počtu dětí, programu a náročnosti celkového dne, vždy se domlouváme podle možností škol.


Kromě klasických výukových programů – Dravci a sovy, E-Liška, Noční dravci, Zvířecí obludky, Lovci a jejich kořist, Smysly živočichů – nabízíme k projektovým dnům tyto výukové programy ve spolupráci s ČMMJ, LESY ČR s.p a CEV VIANA:

ČLOVĚK A LES: Jak se vyznat v lese? Výukový program o myslivosti, lesnictví a lesních zvířatech, který odpovídá na otázky, jak a proč člověk o přírodu pečuje. Program je možné realizovat jak ve třídě, tak venku v lese.

FORMICA – LESNÍ MRAVENCI: Neprávem přehlížený živočišný druh vede ve skutečnosti velmi zajímavý sociální život. Jak se staví mraveniště, kdo má jakou úlohu, jak mezi sebou mravenci komunikují, jak je to s jejich královnou, jací jsou bojovníci a proč bývají přirovnáváni ke společnosti lidské – to vše a mnoho dalšího se dozvíte v tomto programu. Ideální je, pokud máte v okolí školy mraveniště, které bychom mohli pozorovat. Program je však doplněn PWP prezentací, videi, pracovními listy a také živými lesními mravenci v laboratorním mraveništi, je tedy možné jej realizovat i ve třídě.

ŠUP DO KOŠE?: Třídění odpadu, kam odpadky patří a kam ne, barevné kontejnery, následné zpracování odpadů, předcházení vzniku odpadů. Menší děti pomohou uklidit les plný odpadků a navrhnou, co vše se dá s odpadem udělat (lektor doplní), následuje třídění. Větší děti navíc diskutují o různých výjimkách, co do kterého kontejneru patří/nepatří, bioodpadu a kompostování, funkci sběrných dvorů, minimalizaci odpadů, o možnostech zpětného odběru, navštíví "hřbitov odpadů" a formou hry si uvědomí, co se, jak dlouho v přírodě rozkládá.

LES A VODA V KRAJINĚ: koloběh vody v přírodě, vodní ekosystémy, funkce lesa, typy lesních porostů, vztahy živých a neživých složek v přírodě, vypařování vody, srážky, rekultivace vodních toků a ploch.

Příroda okolo nás je nedílně spjata s vodou, avšak člověk toto spojení často velmi narušuje. Pojďme si povědět o tom, proč by matka Příroda chtěla mít všude na planetě samé lesy a proč bez vody není život. Seznámíme se s životem v lese, povíme si, co kde žije a roste, co můžeme najít ve vodě, seznámíme se s koloběhem vody v krajině a se způsoby, jak ji chránit a tím přírodě pomáhat. 

TAJEMSTVÍ LESA: lesní patra, obyvatelé, stromy, vegetační pásy, lesní hospodaření, funkce lesa, ochrana lesa. Opět výukový program, který se dá přizpůsobit věku žáků. Mateřinky hledají zvířátka ukrytá v lese, zjišťují, čím se živí nebo naopak komu jsou potravou, poznávají stromy, přiřazují k nim jejich listy a plody. V pohybové hře "kdo patří do lesa" běhají pro obrázky a umisťují lesní zvířata na správné místo, kde by je v lese našly (velká plachta s lesem). Starší žáci rozlišují patra a přiřazují k nim jejich obyvatele, skládají posloupnost lesních vegetačních pásů a přiřazují k nim vhodné dřeviny, hlouběji se pouští do potravních vztahů, lesního hospodářství, funkcí lesa apod.